Okolí

 

Okolí Bzence

 

V okolí Bzence lze navštívit mnoho dalších zajímavých míst. Mimo jiné město Strážnice známé díky mezinárodním folklorním slavnostem, kde je možné navštívit skanzen s autentickými stavbami.

Dalším lákadlem může být pro milovníky památek nedaleký zámek Milotice nebo zámek v Buchlovicích a přilehlý hrad Buchlov.

 

Bzenecká lípa

Bzenecká lípa je památný strom nacházející se v zámeckém parku. Její stáří je odhadováno na 900 let a před rozpadem svého kmene byla považována za nejmohutnější lípu na našem území. Zajímavostí je, že na konci 19. Století bylo do kmene lípy každý rok naléváno 100 litrů oleje, aby se strom udržel pružný a předešlo se, tak praskání a chřadnutí kmene.

 

 

Bzenecký zámek

Na místě dnešního zámku stála ještě v 15. století tvrz, během století byla však přestavěna na zámek až do dnešní gotické podoby. Součástí zámku je krásná zahrada, ve které se nachází jedna z nejstarších líp u nás, její stáří je odhadována na 900 let. Pod zámkem se nachází rozsáhlé vinařské sklepy, které jsou stále využívány.

 

Kaple sv. Floriána (Starý hrad)

Od 10. Století existují písemné doklady dokazující  polohu hradu na kopci nad městem. Za husitských válek byl tento hrad kompletně zničen. V 17. Století však byla na jeho místě vybudována kaple sv. Floriána. Tato stavba se postupně stala dominantou města, kterou ovšem ničili požáry od blesků, kterými byla tato kaple častována díky vyvýšené poloze. Poslední ránu kapli sv. Floriána zasadila ustupující německá vojska na konci druhé světové války, kdy byla vyhozena do povětří , a tak získala svůj dnešní vzhled. V nedávné době byla postavena replika původní kaple.

 

 

Bzenecká vinařská stezka

Bzenecká vinařská stezka patří do 1200 kilometrů dlouhého projektu moravských vinařských stezek. Mapující malebné městečka se sklepními uličkami, historické a přírodní památky na Bzenecku.

 

Žilkův dub

Tento dub se nalézá v lesích nedaleko Bzence u turistické základny Littner. Je to jeden z posledních dubů v této lokalitě, která se díky nim jmenovala Doubravy ačkoliv zde dnes, rostou už hlavně borovice. K tomuto stromu se vztahuje i legenda o loupežníku Žilkovi, který se v těchto místech ukrýval.

 

Baťův kanál

Je to historická vodní cesta vybudovaná v letech před druhou světovou válkou. Byl využíván k dopravě lignitu z Ratíškovic do Zlína. V dnešní době je téměř v celé své délce 52 kilometrů zrekonstruován a používán hlavně pro turistické účely, kterým slouží přes 20 přístavišť po celé délce tohoto vodního díla. Mimo jiné ve Veselí nad Moravou, Vnorovech, Strážnici.